Bariatrik Ameliyatından Sonra Takip

  • Editör: hedza - Çarşamba, Aralık, 2017

Bariatrik ameliyatından sonra takip
Operatör doktor genelde hastayı ameliyattan bir ay sonra ayakta tedavi veren bir klinikte ameliyat sonuçlarını değerlendirmek için görür. Bunu daha sonra bariatrik doktorunun 12 ila 24 ay arasında yapacağı kontroller takip eder. Kilo kaybı, sıvı dengesi ve vitamin takviye terapisinin yeterliliği bu kontroller sırasında değerlendirilir. Hasta kilo kaybetmeye devam ettikçe alt abdomeninde, kasık ve üst kollarda sarkma ve deride katlanma gerçekleşir ve bunların yok edilmesi için mümkün olan plastik cerrahi ameliyattan 12-24 ay sonra değerlendirilmelidir.
Bariatrik ameliyatı: Temel sağlık bakımında takip
Ameliyattan 12 ila 24 ay sonra takip aşağıdaki değerlendirmelerin yıllık olarak yapılacağı temel sağlık bakımına devredilebilir:
* kilo gelişimi ve ilgili ek hastalıkların üstesinden gelmek için ilaca ihtiyaç
kan tablosu
* plazma elektrolitler
* serum B12 vitamini konsantrasyonu
* serum D vitamini konsantrasyonu
* alyuvar folat konsantrasyonu
* glisemik kontrol (plazma glükoz, HbA1ceğer belirtilmişse)
* eğer ameliyat öncesi anormallikler varsa, lipid profil
* eğer gerekli görülürse karaciğer fonksiyonları testi ve serum kreatinin
* kilo azalımının önemli ölçüde olduğu durumlarda prealbumin (albumin).
Özellikle gastrik bypass ameliyatından sonra eğer hasta çok kilo kaybettiyse ya da ameliyattan sonra serum D vitamini konsantrasyonu azalmışsa, kemik yoğunluğu ayrıca ölçülmelidir. Abdominal ağrı ile yiyeceğin geçişi ile ilgili problemler daima karın bölgesine işaret eder ve burası da ameliyatın gerçekleştiği kısımdır. Demir eksikliği anemisinin artması besinsel demirin yetersiz alımından olabilir ama bu ayrıca anastomoz kaçağın sebebi olabilir ve üst sindirim borusunda endoskopik inceleme öngörülür.