En Değerli Besinlerden Yumurta

  • Editör: hedza - Perşembe, Mart, 2017

EN DEĞERLİ BESİNLERDEN YUMURTA

Yumurta bazı topluluklar tarafından kutsal bir besin olarak kabul edilir.Obezite ameliyatlarından sonra taburcu oluğumuz günü 1.gün kabul edersek 15.gün itibari ile bu değerli besine başlayabiliriz.
Çalışan hücrelerimizin esasını oluşturan protein için yumurta örnek besin sayılır.Yumurta proteini örnek protein kabul edilerek diğer besinlerdeki proteinler buna göre değerlendirilir.Bunun nedeni yumurtadaki proteinin insan bedeninin protein örüntüsünün aynı olmasıdır.Bir yumurta ile aldığımız 6-7 gr protein sindirim-emilim-metabolizma süreçleri arasında hiç kayba uğramadan beden proteinine dönüşür.Et,balık ve kanatlılarla sütteki protein,yumurta proteinine yakındır ve iyi kalite protein olarak bilinir.Kuru baklagiller en çok protein içermelerine karşın,sindirim sırasında bir miktar kayıp verdiğinden ve amino asitler denilen yapı taşlarından bazılarını hayvansal kaynaklara göre sınırlı miktarda içerdiğinden düşük kaliteli protein kaynağı sayılır.Tahıllar da protein içermesine karşın yine bazı amino asitler sınırlı olduğundan kalitesi düşüktür.Ancak kuru baklagil ve tahıllardaki proteinlerden bu iki kaynak karışım olarak yendiğinde kalitesi biraz yükselir.
Protein açısından bakıldığında;1 adet yumurta yaklaşık 35-40 gr ete eşdeğerdir. Yağ içeriği ise az yağlı et kadardır.Ancak etteki yağın çoğunluğu doymuş yağ olmasına karşın,yumurtanın çoğu doymamış yağdır.B vitaminlerinden,çinko,demir gibi minerallerden zengindir.Yumurta ile birlikte C vitamininden zengin sebze-meyvelerle birlikte alındığında içindeki demirin emilimi artar.Etle kıyaslayacak olursak A vitamininden zengin ve lesitin besin öğesini barındırır. ETTE LESİTİN BULUNMAZ. Lesitin yağın suyun içine girmesini sağlar. Lesitin beynimizde bulunan sinirsel uyarı ileticilerinden asetil kolininin içerisine girerek sinir sistemimizin çalışmasına katkı sağlar.Ayrıca karaciğer yağlanmasını önleyici etkisi vardır.
Yumurta kolesterolden zengin bir besindir. Ancak yumurtadaki kolesterolle kan kolesterolünün yükselmesi arasında paralellik olmadığı 30 yıldan beri bilinmektedir.Haftanın her günü bu besini tüketmeye özen gösterelim.

yumurta ve obezite