Kış Aylarında Beslenme

  • Editör: hedza - Perşembe, Eylül, 2016

 

Havaların soğuması ile birlikte özellikle üst solunum yolu rahatsızlıklarında artış meydana gelir. Hastalıklardan korunmanın en etkili yolu sağlıklı beslenmektir Kış aylarında vücut ve metabolizma kendini korumaya alır. Dolayısıyla yavaş çalışmaya başlar.Kışın daha fazla karbonhidratlı gıdalar tüketmek isteriz.Erken yatar  ve geç kalkmak isteriz.Aktif olduğumuz süre azalır.Terleme azaldığı için tüketilen su miktarında da azalma olur.

 

kış aylarında beslenme

Güçlü bir savunma mekanizmasının temelinde ise yeterli ve dengeli beslenme yatar.Peki neler yapmalı ve nasıl beslenmeliyiz?

Güne kahvaltı ile başlamak metabolizma hızımızı etkileyen en önemli beslenme alışkanlığıdır.
Yumurta ile tüketilen maydanoz , yeşil biber ve taze sıkılmış portakal suyu(hemen içilmeli)mükemmel bir kahvaltı seçeneğidir.

Ara öğünde alınan kuru meyveler tatlı isteğinizi keser ve enerji ihtiyacınızı karşılar.

✓ Ana öğünlerde özellikle salataya yer vermek hatta yemeğe ilk olarak bol lif ve sağlık deposu salata ile başlamak kilo kontrolüne de fayda sağlar(1 tatlı kaşığı zeytinyağı mutlaka kullanılmalı)

✓ Süt ve süt ürünleri ikindi öğünü için iyi bir seçenektir.Günde 3-4 su bardağı tüketildiğinde vücut yağ oranının azalmasına katkı sağlar ve tansiyonu dengeler.
Günde 3-4 porsiyon taze meyve alınması bizi hastalıklara karşı korur. Narenciye (portakal,mandalina,greyfurt)kivi,nar,havuç günlük C ve A vitamini ihtiyacımızı karşılar.

✓ Lahanagiller , B vitamini, folat, K vitamini,Potasyum ve manganez kaynağıdır.İçerdikleri antioksidanlar sayesinde vücuttaki serbest radikallerin birikmesini engeller.

✓ Hastalıklardan koruyan,sindirimi düzenleyen zencefili demleyerek veya yemeklerde sıkça kullanabilirsiniz.

✓ Günlük su tüketimi azalmaya başlar.Bu nedenle her fırsatta ve öğünlerden önce su içmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz.Kışın fazla tüketilen çay ve kahve besin öğelerinin emilimini azaltarak yetersizliğe neden olabilir.

✓ Yaz aylarına göre fiziksel aktivitenin azalması kilo alımını kolaylaştırdığı için gün içerisinde daha fazla hareket etmeliyiz.(Asansör yerine merdiven kullanmak,aracı daha uzağa park ederek yürüyüş yapmak,dans etmek)

✓ Gecelerin uzun olmasından dolayı sürekli bir şeyler yeme isteği ortaya çıkar. Eğer evinizde yüksek kalorili “BOŞ GIDA”olarak adlandırdığımız gıdalar varsa büyük bir sorun var demektir.Sağlıklı beslenme doğru planlanmış alışverişten geçer. Bu gıdaları evde bulundurmamak,her yeme isteği geldiğinde önce yudumlamak(su,bitki çayı) yeme isteğini azaltır.Düşük kalorili sebze çubukları da iştahı bastırmada fayda sağlar.