Kurban Bayramında Beslenme Önerileri

  • Editör: hedza - Cumartesi, Eylül, 2016
bayram beslenme

Birbirinden lezzetli yemeklerin yer aldığı bayram sofralarına çok az kaldı.Temel besinin kırmızı et olduğu bu günlerde bazı hususlara dikkat çekmek istiyorum.Veteriner kontrolü olmayan ve uygun koşullarda kesilmeyen kurbanlık  hayvanlardan insanlara  tenya,salmonella,tüberküloz,şarbon gibi hastalıklar bulaşabilmektedir.

✓ Kırmızı et iyi kalite hayvansal proteinin yanı sıra demir,çinko,fosfor,magnezyum minerali  ile B12,B6,A vitamini içerir.Sindirimi diğer besinlerin sindirimine göre çok daha zordur.

✓ Kurban bayramı süresince çok yoğun et tüketilmesi sonucu hazımsızlık,gazşikayetleri,kabızlık görülebilir.

✓ Yeni kesilen hayvanların eti hemen pişirildiğinde çok daha sert olur ve sindirimi çok uzun süre sürer.Hayvanın kesilmesinden sonra et hemen pişirilmemeli ve buzdolabında dinlenmeye bırakılmalıdır.

✓ Yağlı etlerin doymuş yağ oranı ve kolesterol içerikleri yüksek olduğu için; kalp-damar hastalığı, diyabet(şeker hastalığı) ve yüksek tansiyonu olan kişiler Kurban Bayramı’nda görünür yağları tüketmemeli ve az miktarda sebzelerle birlikte almalıdırlar.

✓ Kurban Bayramı’nda, etlerin pişirme yöntemlerine dikkat edilmelidir.Izgara,fırın,haşlama yöntemleri tercih edilmelidir.

✓ Etler yüksek ateşe maruz kaldığında iç bölgeleri çok iyi pişmez ve dış kısımlarında meydana gelen yanıklar kanserojen maddelerin ortaya çıkmasına neden olur.Bu nedenle etle ateş arasında 15-20 santim mesafe olmasına dikkat edilmelidir.

 En sık tüketilen kavurma pişirilirken, içine ekstra kuyruk yağı ve tereyağı kullanılmadan orta ateşte kendi suyunda pişirilmelidir

✓ Kırmızı etin içerisindeki demirden faydalanmak için etler  sebzelerle pişirilmeli veya yanında yeşil yapraklı sebzelerden salata ile ve taze sıkılmış meyve suları ile tüketilmelidir. Böylelikle C vitamini sayesinde etteki demirin vücutta kullanılırlığı da artmaktadır.

✓ Etler büyük parçalar halinde değil kıyma veya kuşbaşı şeklinde hazırlanarak kullanılacak porsiyonlar şeklinde saklanmalıdır. -2 santigrat derecede 1-2 hafta,-18 santigrat derecede daha uzun süre muhafaza edilebilirler.

✓ Etleri çözdürmek için 24 saat öncesinde buzdolabında bir kap içerisinde konularak çözülme işlemi yapılmalıdır. Sıcak su altında veya oda sıcaklığında bekleterek çözdürme besin zehirlenmelerine neden olabilir.

✓ Sabah kahvaltısı ve öğle öğünü genelde et tüketimi ağırlıkta olduğu için akşam yemeği daha hafif olan kuru baklagil yemekleri ve sebze yemekleri tercih edilmelidir.

✓ Et yemekleri ile birlikte beyaz pirinç yerine bulgur pilavı, tam tahıllı makarna veya önden sebze çorbası ve salata ile tüketilmelidir.

✓ Hamur tatlıları yerine, sütlü tatlı veya bitter çikolata alınmalıdır.

✓ Meyve suyu, gazoz, kola yerine açık çay,bitki çayı tercih etmek gün içinde alınan boş kalori miktarını azaltır.

✓ Gün içinde 2-2,5 litre su içilmelidir.

 

Dyt.Burcu Gökce YILMAZ