OBEZİTE CERRAHİ SONRASI PROTEİN TÜKETİMİNİN ÖNEMİ

  • Editör: hedza - Salı, Ekim, 2016

OBEZİTE CERRAHİ SONRASI PROTEİN TÜKETİMİNİN ÖNEMİ

 

            Proteinler de canlı organizmaların temel bileşenlerindendir ve hücrelerin içindeki her süreçte yer alırlar. Çoğu protein metabolizma için yaşamsal bir role sahiptir. Bedensel işlevlerimizi sürdürmek için her gün yeterli miktarda kaliteli protein tüketmemiz gerekiyor.

Ağırlıklı olarak et ürünleri ve soya gibi bitkisel ürünlerde bulunan protein saçtan tırnaklara tüm hücrelerimizin işlevsel ve yapısal bir bileşeni. Suyun ardından, bedende en çok bulunan molekül protein. Protein kaslarımızda, cildimizde, kemiklerimizde, saçımızda, bağışıklık sistemimizde ve bedenimizin tüm diğer kısımlarında bulunuyor. Protein, bedeninizdeki dokuları oluşturuyor, koruyor ve yeniliyor. Çocukluk, erişkinlik ve gebelik sırasında büyüme ve gelişme için de özellikle önemli.

 

OBEZİTE CERRAHİ SONRASI PROTEİN TÜKETİMİNİN ÖNEMİ

 

        

Protein, beslenmemizin önemli bir parçasıdır.  İnsan vücudu protein sentezi için yaklaşık 20 farklı aminoaside ihtiyaç duyar. Bunlardan 8 tanesi elzemdir, yani vücutta sentez edilmemektedir. Bunlar: izolösin, lösin, lizin, meti-onin, fenilalanin, treonin, triptofan ve valin’dir. Bir de histidin aminoasidi bulunmaktadır, bu aminoasidin elzem olup olmadığı araştırılmaktadır.Onbir de elzem olmayan(DAA)aminoasit bulunmaktadır.

 Elzem aminoasitler(IAA) vücut dışındaki kaynaklardan alınmalıdır. Bir besindeki protein elzem aminoasitleri bize sağlıyorsa, bu protein “tam protein” olarak adlandırılır. Eğer bütün elzem aminoasitleri sağlamıyorsa, eksik protein olarak adlandırılır. Hayvansal kaynaklı besinlerde neredeyse tüm esansiyel aminoasitler bulunur, ancak bu bitkisel kaynaklı besinler için söz konusu değildir.

Bütün et ve diğer hayvansal ürünler tam protein kaynağıdır. Bu ürünler arasında sığır eti, kuzu eti, kümes hayvanları, balık, kabuklu deniz ürünleri, yumurta (tam proteinlerin en iyi kaynağı), süt ve süt ürünleri yer almaktadır. Hububat, meyve ve sebzelerdeki proteinler “eksik proteinler” olarak kabul edilirler. Bitkisel proteinler bütün elzem aminoasitleri içermek ve tam protein oluşturmak için kombine edilebilirler

Günlük protein alımı  kilogram başına 1-1.2 gr olmalıdır.Obezite cerrahisi olan kişilerin günlük alınan kalori miktarında ve protein miktarında azalma olmaktadır.İlk 15 gün süt ve yoğurt dışında hayvansal kaynaklı protein alımı olmadığı için dışarıdan protein alınması son derece önemlidir.İçeriği IAA olan protein takviyelerini tercih etmeniz gerekmektedir. Ayrica “protein sindirilebilirliği düzeltilmiş  aminoasit skoru”(PDCAAS) 100 olması gerekmektedir.Bu PDCAAS değerine göre yumurta beyazı, kazein ve izole soya proteini 1.00 tam değer ile en kaliteli proteinler arasında yer almaktadır. Bu değerlendirmeye göre kırmızı et 0.92; bezelye unu 0.69; tam buğday ise 0.40 protein değerine sahiptir.

 

Protein seçerken dikkat edilmesi gerekenler

  • İzole whey protein olması önemlidir.Biyolojik etkinliğine zarar vermeden laktoz,yağ gibi maddelerden arındırılmış oldukları için daha yüksek oranda protein içerirler.Laktoz içermedikleri için rahat sindirilirler.Elzem olan ve olmayan tüm aminoasitleri içerirler
  • Whey protein konsantresi içeriğinde laktoz vardır. Süt alerjisi ve laktoz intoleransı olan veya gaz problemi yaşayan kişilerde hassasiyet yaratabilir.İçeriğindeki protein miktarı %29 ila %89 arasında değişmektedir.
  • Kollejen bazlı protein takviyeleri vücudun ihtiyacı olan elzem aminoasitleri içermedikleri için tercih edilmemelidirler.
  • 1 ölçek whey proteinde ortalama 23-25 gr protein içermelidir.

 

Obezite cerrahisinden sonra günde 60-80 gr protein alınması çok önemlidir. Günde 2 ölçek protein takviyesi(süt ile hazırlanmış) 60 gr protein alımı sağlamaktadır. Özellikle ilk 15 gün tüketime önem vermek gerekmektedir.15 gün sonrasında günlük beslenmemize yumurta,et,tavuk,balık gibi hayvansal kaynaklı gıdalar  ilave edileceği için protein desteğine gerek kalmayabilir.Diyetisyeninize danışarak sizin için en doğru beslenme önerilerini öğrenebilir ve uygulayabilirsiniz.

 

Diyetisyen Burcu Gökce Yılmaz