Obezite Cerrahisi Sonrası Havuza/Denize Girebilir Miyim ?

  • Editör: hedza - Salı, Eylül, 2020

Bariatrik ve metabolik cerrahi operasyonları sonrasında; tüp mide ameliyatı, gastrik bypass, transit bipartisyon fark etmeksizin yazın en çok öğrenmek istediğimiz cevaplardan biri deniz ve havuzda yüzmeye ne zaman başlayabileceğimizle ilgili oluyor.
Operasyonlardan 15 gün sonra mutlaka yürüyüşe başlamalısınız. Diğer spor türleri için 45-60 gün arasında bekleyeceğimiz için bu sürede mutlaka yürüyüş yapmalıyız. Yüzme için yaklaşık olarak 1,5 ay beklememiz gerekmektedir. Peki neden?
Dikişlerimizin iyileşme süresini minimum 3 hafta kabul edersek havuzda da denizde de mikrop kapmamalıdır. Sonraki 3 hafta da mide içi iyileşme süresi için beklememiz gereken zamandır. Yüzerken yapacağımız hareketlerle karın bölgesinde fıtık oluşturmamak için bu süreyi beklemeliyiz. Özellikle su yutma riskini de göze almamalıyız.
3. Haftadan sonra serinlemek amaçlı dalgalı olmayan deniz veya havuz tercih edebiliriz. Boyumuzu geçmeyecek derinlikte suya girebiliriz. Tabii bunu sadece suya girip çıkma olarak, 6. haftadan sonra yine su yutmamaya dikkat ederek yüzmeye başlayabiliriz.
Havuz tercihi daha güvenli olacağından koşullar çerçevesinde tercih edebilirsiniz. Yüzme; aynı anda tüm vücudunuz çalıştıran sporlardan biridir. Zayıflama sırasında kol ve bacaklarınızda sarkma olması ihtimaline karşı kol ve bacak kaslarınızı yüzerek çalıştırabilirsiniz. Aynı zamanda tüm vücut şekillenmesi için yüzme en çok önerilen sporlardan biridir.
Ayakları çırparak yapılan yüzme stilinde ön bacak kasları, bacakları yay gibi açıp kapadığımız kurbağalama stilinde ise iç ve dış bacak kasları çalışır.
Aynı anda tüm vücudu sistematik bir şekilde çalıştırdığından yağları yakmada mükemmel bir yol seçmiş oluruz. Sadece kol bacak değil gövde, bel, kalça, kanat çevresini de çalıştırdığımızdan aynı oranda şekillenen ve incelen bir bedene sahip olabiliriz.
Ameliyat sonrası size uygun olan spor dallarını ve başlayabileceğiniz zamanı öneriyor olacağız.