Protein Kaynakları

  • Editör: hedza - Çarşamba, Mart, 2019

Operasyon sonrasında ki süreçte beslenme dönemlerinizde en merak ettiğiniz ve sıkça sorduğunuz sorulardan biri; “protein alımım neden önemli? “

 

Ve bir diğeri de “proteini en iyi nereden alabilirim? “dir.

Öncelikle protein alımımızın öneminden bahsetmek istiyorum. Hücrelerin esas yapısını oluşturmalarının yanı sıra vücudumuzda bakım ve onarımı sağlaması, bağışıklık sistemimizi güçlendirmesi ve büyüme ve gelişmemiz de ki rolü çok büyüktür. Bu sebeple obezite ameliyatı sonrası dönemde mide içi işlem görmüş kısımların iyileşme ve onarım sürecinde protein alımı çok önemlidir. Midenin iyileşme sürecinde özel beslenme dönemlerimizin hepsinde protein alımına öncelik vermemizin sebebi de budur.

 

Peki en iyi protein alabilme kaynaklarımız nelerdir? Bu sorunun cevabında tabii ki öncelikle operasyon sonrası hangi beslenme döneminde olduğumuza bakıyoruz. Sıvı beslenme günlerimizde et, kemik, ilik suyu gibi sıvıları çorba olarak, laktozsuz süt ile protein içeriği yüksek vitamin minerallerden zengin protein tozları, ayran ve yoğurt öncelikle önerilmektedir. Bir ikinci dönemimiz püre dönemine geçtiğimizde de yine protein içeriği yüksek yumurta, peynir, iyi haşlanmış tavuk-balık-hindi etleri önerilmektedir. Sonra ki beslenme dönemlerimizde ve normal gıdaya geçiş yaptığımızda da yemeklerimizde önceliği hep proteine veriyoruz. Gıda alım miktarımız azaldığı için vücudumuza aldığımız besinlerin hep kaliteli protein ve vitamin minerallerle zengin olmasına dikkat etmeliyiz.

 

Bitkisel protein kaynaklarımız olan kuru baklagilleri gaz yapmaları sebebiyle operasyon sonrası ilk 2 ayda önermemekle birlikte sonrasında posalı içerikleri ve protein değerleri nedeniyle beslenmenize en az haftada 1 kez bulundurmanızı öneririm.

 

Omega içeriği yüksek balıklar, peynir, yumurta, beyaz et ve kırmızı et türevlerini de çeşitlilik sağlayarak haftalık beslenme programınızda tüketmeniz protein alımınızın yanı sıra vitamin ve mineral alımınızda da zenginlik sağlayacaktır.

 

Operasyon sonrası yaşam tarzınızda sağlıklı beslenmeyi ilke edinirseniz yeni bedeninizle daha mutlu ve daha sağlıklı olabilirsiniz.

 

Diyetisyen Nur Çelik