YİNE Mİ KİLO ALIYORUM!

  • Editör: hedza - Salı, Ekim, 2017

Evet obezite cerrahisi ameliyatı olduk, artık az yiyebiliyor,çabuk doyuyoruz, kilo veriyoruz.Nihayet ideal ağırlığımıza geldik ve keyfini sürüyoruz.Zaman geçtikçe tüm gıdalardan rahatlıkla tükettiğimizi görmek,daha konforlu yemek yiyebilmek yavaş yavaş tekrar kilo alımına neden olabiliyor.

obezite-sonrası-zayıflama

Peki ne yapmalıyım?

Obezite ameliyatı öncesi süreçte diyetisyeniniz ile,

*Yemek yeme sıklığı ve saatleri

*Hangi gıdaları daha çok yediğinizi

*Neleri hiç tüketmediğinizi

*Günlük hayatınızdaki aktivitenizi

*Barsak düzeninizi

*Kulandığınız ilaçları

*Su tüketiminizi

*Kilo almanıza neden olan yanlış  beslenme alışkanlıklarınızı konuşmalı,doğru davranış değişikliği üzerinde çalışmalısınız.

          Kilo alımına neden olan hormonal ve biyokimyasal problemler var ise doktorunuzla tedaviye başlamalısınız. Obezitenin neden olduğu birçok hastalık (insülin direnci, hipertansiyon, hiperlipidemi karaciğer yağlanması vb) operasyon sonrası ortadan kalkmaktadır.Bu süreci yeni ve olumlu beslenme alışkanlıkları kazanmak için çok iyi değerlendirmeliyiz.Unutmamalıyız ki sağlıklı gıdalar seçmek,doğru pişirme tekniklerini kullanmak,doğru porsiyonlarda tüketmek ideal kiloya inmemizi ve korumamızı sağlamaktadır.

Unutmamalıyız ki bu diyet demek değil,bir yaşam şeklidir.Sağlıklı olmanın koşulu doğru beslenmekten,egzersizden ve stresle baş etmeyi öğrenmekten geçer.

Sağlıklı günler diliyorum.

 

Dyt.Burcu Gökce